План-програма за дейностите по БДП

План-програма за дейностите по БДП

ДЕТСКА ГРАДИНА „ЗДРАВЕЦ”№5

гр.Чирпан,пк 6200,ул.”Христо Ботев”№50,тел.0885599788,e-mail odz1cirpan@abv.bg

 

Утвърдил:
Директор :Светла Ганчева

 

 

 

Актуализация в изпълнение на Заповед № РД09-660/15.03.2021 г. на Министъра на образованието и науката

ПЛАН -ПРОГРАМА ЗА ДЕЙНОСТИТЕ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА

 

 

 

 

2021/2022г.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

Планът –програма за дейностите по безопасност на движението по пътищата е разработен на основание Закон за движение по пътищата, Правилник за прилагане закона за движението по пътищата, НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ 2021 – 2030 г., ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ 2021-2023 КЪМ НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ 2021-2030 Г.,СЕКТОРНА СТРАТЕГИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА (2021-2030), Наредба №13 от 21.09.2016г.за гражданското, екологичното и интеркултурното образование, Програма за обучение по БДП за първа, втора, трета и четвърта възрастова група.

Възпитанието и обучението по БДП са целенасочен, системен и непрекъснат процес за формиране на граждански компетентности и качества на детето и са неделима част от цялостното образование и възпитание на личността. Социализирането на личността е процес на адаптация, индивидуализация и усвояване на социокултурните роли, чрез които детето намира мястото си в обществото. Формирането на защитни механизми при децата за съхраняване и безопасност при движение по пътищата е актуална тема в гражданското общество и важна задача на държавата, образователните институции и семейството. Безопасността на децата – участници в пътното движение е един от най-сложните проблеми на обществото в областта на здравеопазването днес. Той е особено актуален, тъй като е пряко свързан с опазване живота и здравето на децата днес и с подготвянето на знаещи,отговорни, културни и дисциплинирани участници в движението утре.

 Предучилищният период е известен със своята сензитивност към външните изменения на обектите, процесите и явленията в околния свят. Децата овладяват знания за елементите и опасностите на пътя още в ранното детство, следвайки примера на по- възрастните от семейството и детската градина. Формира се способност за ориентиране и критично мислене, което е в основата на правилното оценяване на пътните ситуации. Промените, които настъпват в когнитивната, емоционалната и волевата сфера, са благоприятна основа за поставяне началото на обучението по безопасност на движението. Въпреки това, поради възрастови, психологични особености и липсата на опит, децата невинаги постъпват правилно, когато са на улицата. Това налага целенасочено, системно обучение и възпитание за формиране на поведенческа култура и качества на подрастващите - съобразителност, наблюдателност, отговорност, самостоятелност и др. В предучилищна възраст се поставят основите на гражданските компетентности на детето като пълноправен участник в пътното движение, притежаващ конкретни знания, умения и отношение към спазването на обществените правила и норми за лична и колективна безопасност.

Компетентностите, свързани с обучението по БДП, са част от интердисциплинарен комплекс:

  • Гражданско образование, област на компетентност: „Социална политика, справедливост и солидарност“ - обяснява своите постъпки, като ги свързва с правила и ценности. 
  • -Здравно образование, област на компетентност: „Безопасност и първа помощ“ - назовава нещата (предмети, дейности, поведения), които са опасни в обкръжаващата среда. 
  • -Интеркултурно образование: област на компетенция: “Културна осъзнатост“ - сравнява норми на поведение в културно- различен битов и празничен контекст

 

I.ОРГАНИЗАЦИЯ

1. Извършва се от директора на ДГ „Здравец”5 със съдействието на длъжностни лица от местните подразделения на МВР, Противопожарна охрана и др.

2. Подготовката се осъществява от учителите в съответните групи ,определени със заповед от директора.

 3. Педагогическите ситуации и допълнителните форми на обучение с децата са планирани в годишното тематично разпределение на групите.Те се провеждат от учителите, преминали курса на обучение по методика на обучението по БДП в детската градина.

4. Обучението по БДП в детската градина се осъществява задължително във всички групи в основни и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.

 5. В съответствие с Наредба № 13 от 21.09.2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование образователната подготовка по БДП на децата от предучилищна възраст може да се провежда самостоятелно в образователно направление „Околен свят“ или интегрирано в другите образователни направления и режимни моменти.

 6. Оценяването на компетентностите по БДП се осъществява чрез наблюдение, тестове и игри.

7.За реализиране на плана и подготовката на ситуациите по БДП се използва специализирана литература, учебно – методически помагала, макети, материали от местния и централен печат, планове и схеми на населеното място, нормативната уредба, регламентираща безопасното движение идр.

 8.Минималният брой на основните педагогически ситуации за обучението по БДП в детската градина и тяхното времетраене е:

Първа група

Втора група

Трета група

Четвърта група

5 ПС-10 -15мин.

5 ПС-10-15мин.

6 ПС-20-30мин.

7 ПС-20-30мин.

 

II.ЦЕЛИ НА ВЪЗПИТАНИЕТО И ОБУЧЕНИЕТО ПО БДП В ДЕТСКАТА ГРАДИНА

1. Формиране на начални представи за пътната среда.

 2. Формиране на умения за безопасно поведение на пътя.

3. Формиране на култура на поведение на пътя.

Постигането на компетентностите за ориентиране в пътната среда се осъществява в следните глобални области: елементи на пътната среда, участници в движението, пътни превозни средства, пътна сигнализация, обезопасителни и защитни средства.

 Постигането на компетентностите за спазване на правила за безопасност и култура на поведение на пътя се разгръща в следните направления: правила за движение на пешеходец, правила за движение на велосипед, правила за движение в жилищна зона, правила за поведение на автобусна спирка, опасни и безопасни места за игра, понятие за пътнотранспортно произшествие, сензорна и моторна двигателна активност.

III. ОСНОВНИ ЗАДАЧИ:

1. Подготовка на децата по БДП от всички възрастови групи, съгласно утвърдените от министъра на образованието и науката програми за възрастови групи.

2. Придобиване на съвкупност от компетентности - знания, умения и отношения, необходими за успешна адаптация към условията и движението по пътя;

3. Запознаване на децата с опасностите по пътя, начините за тяхното предотвратяване и защита на човека от въздействия с опасен характер, предизвикани от уличното движение;

 4. Взаимодействие и сътрудничество с родителите за подобряване на транспортната култура на децата и опазване на техния живот. Повишаване на транспортната култура на родителите - пешеходци и водачи на превозни средства и основен модел за подрaжание на децата. Съвместна работа с родителите от ЗПО - 6 г. за проиграване с децата им на безопасен маршрут до училище. Съвместна работа с родителите по темата: „Пътят на първокласника“.

 5. Трениране на практически умения за безопасно поведение на улицата и в превозно средство.

 6. Изграждане на знания и умения за безопасно управление на велосипед.

7. Осъзнаване на необходимостта от използването на предпазни средства – обезопасително столче, с предпазни колани, каски, наколенки, налакътници и светлоотразителни жилетки и аксесоари.

8. Оформяне на интерактивна площадки в двора на детската градина.

9. Обогатяване на педагогическото взаимодействие с децата чрез включване на подходящи интерактивни техники и технологии за обучение по БДП.

10. Повишаване нивото на професионалната компетентност на учителите по БДП.

 

IV. ЦЕЛИ И ТЕМАТИЧНИ НАПРАВЛЕНИЯ:

ТЕМАТИЧНО НАПРАВЛЕНИЕ 1: УПРАВЛЕНИЕ, ОСНОВАНО НА ИНТЕГРИТЕТ

 

1№

2

Наименование на мярката

3

Ефект на мярката

4

Отговорник по мярката

5

Индикатор и срок по мярката

6

Източник на информация за докладване на изпълнението на мярката

 

 

 

 

 

 

    1. Цел: Прилагане на интегрирана система за планиране, изпълнение, отчитане, контрол и оценка на политика по БДП в единна стратегическа рамка

1.1.1

Отчитане изпълнението на Плана за действие за БДП за 2021/22 г. пред ПС

Годишна отчетност на цялостната политика по БДП за 2021/22 г.

Председател на Комисия по БДП

Годишен доклад по Плана за действие за БДП за 2020 г. за изпълнени мерки за БДП.

Срок: 15.06.2021

 

Годишен доклад по Плана за действие за БДП за 2021/22 г. на ниво ДГ

1.1.2

Годишна актуализация на Плана за действие за БДП за  учебната година

Гъвкавост и адаптивност на годишното изпълнение на политиката по БДП

Председател на Комисията по БДП

Актуализиран План за действие за БДП

Срок:за актуализацията-

Ежегодно-

Постоянен.

Актуализиран план за действие за БДП

1.1.3

Разработване на годишен  план-програма за БДП на ДГ

Годишна плановост на мерки по БДП на ниво ДГ

Председател на Комисията по БДП

Годишни план- програми за БДП на ДГ.

Срок:ежегодно

15.09.2020-2029г.

Годишен план- програма за БДП на ДГ.

 

1.1.4

Наблюдение и оценка на изпълнението на мерките по БДП

Предприемане на корективни действия за подобряване изпълнението на политиката

Председател на Комисията по БДП

Анализ,управленски  контрол и вземане на решения по време на изпълнението по мерките по БДП

Срок:постоянен

Годишен доклад за състоянието и

На възпитанието и обучението по БДП

 

 

    1. Цел: Подобряване на координацията и задълбочаване на взаимодействието между институциите при изпълнение на държавната политика в областта

1.2.1

Изпълнение на методически указания на ДАБДП в изпълнение на НСБДП

Стандартизиране  на планирането, изпълнението, оценката и отчитането на държавната политика по БДП

Председател на Комисията по БДП

Изпълнени методически указания Срок: постоянен

Информация за изпълнени мерки по БДП

 

    1. Цел: Гарантиране на партньорство и прозрачност в политиката по БДП чрез сътрудничество с гражданския сектор

1.3.1

Организиране и провеждане на обществени консултации по важни теми в областта по БДП

Установяване становищата на заинтересовани те страни в гражданското общество

Председател на Комисията по БДП

Проведени консултации с Обществения съвет Срок: постоянен

Кореспонденция Становища

 

    1. Цел: Осъществяване на ефективна комуникация и създаване на широка рамка на сътрудничество и съпричастност за различните аспекти от БДП

1.4.1

Прилагане на единна комуникационна стратегия по БДП

Излъчване на ясни и единни послания на ангажираните по темата БДП

Председател на Комисията по БДП

Активна медийна политика Срок: постоянен

Официална интернет страница на ДГ-

 

 

ТЕМАТИЧНО НАПРАВЛЕНИЕ 2: СОЦИАЛНО ОТГОВОРНО ПОВЕДЕНИЕ: УЧЕНЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ

2.1 Цел: Превенция на рисковете за здравето и живота на децата при взаимодействието им с пътната система като участници в движението по пътищата

 

2.1.1.

Оптимизирано обучение на децата: - определяне на конкретни образователни цели като минимални изисквания за обучение по БДП в детските градини; - интегриране на темите по БДП в темите от учебното съдържание по направления; - използване на учебни материали и подходи, адаптирани както към възрастта и духа на времето; - насоченост на БДП не само към придобиване на знания и разбиране на правилата за движение, но и към промяна на нагласите и мотивацията;

Подготвени деца в областта на БДП

Председател на Комисия по БДП

Изпълнени мерки за подобряване обучението на деца и ученици по БДП Срок: постоянен

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

2.1.2

Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти във връзка с обучението по БДП

Подготвени педагогически специалисти в областта на БДП

Директор Комисия по БДП

Изпълнени мерки за подобряване квалификацията на специалистите по БДП Срок: постоянен

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

2.1.3

Организиране и провеждане на извънкласни инициативи по БДП за деца в системата на образованието

Подкрепа за творческите изяви на децата по БДП

Председател на Комисия по БД

Изпълнени извънкласни инициативи по БДП Срок: постоянен

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

2.1.4

Организиране и провеждане на състезания по БДП, свързани с културата на движение по пътищата

Подкрепа за творческите изяви на децата по БДП

Председател на Комисия по БД

 Изпълнени инициативи по БДП за деца Срок: постоянен

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

2.1.5

Ограничаване на рисковете от ПТП при осъществяване на организиран превоз на деца, свързан с учебна/извънучебна дейност в системата на предучилищното образован

Усъвършенства не на контрола за безопасен превоз на деца и ученици в пътните превозни средства

Директор Комисия по БДП

Изпълнени мерки за ограничаване на рисковете от ПТП при осъществяване на организиран превоз Срок: постоянен

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

2.1.6

Провеждане на кампании на ДГ в областта на БДП, насочени към децата

Подготвени деца в областта на БДП

Председател на Комисия по БД

Изпълнени кампанийни инициативи в областта на БДП Срок: постоянен

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

 

2.2  Цел: Повишаване на обществената чувствителност към темата за БДП

 

2.2.1

Отбелязване Деня на безопасността на движението по пътищата– 29 юни

Популяризира не на политиката за БДП

Председател на Комисия по БД

Организирани и проведени мероприятия Срок:ежегодно,29 юни

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

2.2.2

Отбелязване на Европейската седмица на мобилността, Международния ден за безопасност на движението по пътищата

Популяризиране на политиката за БДП

Председател на Комисия по БД

Организирани и проведени мероприятия Срок:ежегодно,29 юни

Годишен доклад за изпълнение на политиката по БДП

 

 

V.ТЕМИ, ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ И НОВИ ПОНЯТИЯ

 

 I ГРУПА

С всяка тема от програма следва да се реализират основните идеи за:

 1. Запознаване на детето със сензорните еталони за звук, цвят, форма.

 2. Развиване на пространствените представи за най-близката пътна среда.

 3. Спазване правила при пътуване в автомобил.

 4. Познаване наименования на превозни средства.

5. Развиване на обща представа за детето като участник в движението.

 

II ГРУПА

 С всяка тема от учебната програма следва да се реализират основните идеи за:

1. Разпознаване основните елементи на улицата.

2. Съобразяване местата за игра съобразно безопасността.

3. Спазване правила при пресичане на улично платно със и без светофарна уредба.

4. Познаване пътни знаци с основни превозни средства.

5. Разпознаване хоризонтална маркировка тип „Зебра“.

6. Спазване правила при пресичане на пешеходна пътека

 

III ГРУПА

 С всяка тема от учебната програма следва да се реализират основните идеи за:

1. Ориентиране в пътната среда и маркировката на квартала.

 2. Разпознаване на пътните знаци от различните видове и светлинните средства.

 3. Спазване на основни правила за пешеходци и развитие на навици за културно поведение.

4. Разпознаване на частите на велосипеда, пътните знаци и правилата за велосипедисти.

5. Определяне на видовете превозни средства по суша, въздух и вода.

IV ГРУПА

 С всяка тема от учебната програма следва да се реализират основните идеи за:

 1. Ориентиране в пътната среда и маркировката в града.

2. Развиване на знанията и уменията на пешеходец при пресичане на кръстовище със и без светофарна уредба, и при наличие на регулировчик.

 3. Формиране на знания и умения като участник - пътник в градския транспорт.

 4. Постигане на знания и умения като участник - велосипедист.

5. Усъвършенстване на сензомоторни умения за защитеност.

 

VI. МЕТОДИ

В ситуациите може да се използва комбинация от трите вида методи:

1. Информационно-познавателни (наблюдение, разговор, разказ, беседа, пътни казуси),

2. Игрово-познавателни (сюжетно-ролеви игри, дидактични игри, игров тренинг, ТРИЗ - игри, компютърни игри, подвижни и др.)

3. Практико-изпробващи (експеримент, практически упражнения, макетиране в различен план на измерване).

Проектите като метод на организация на обучението включват и родителите и ги правят съпричастни към проблема на детската безопасност на пътя. В съвместни празници, игри и развлечения, екскурзии, седмици на безопасното движение се повишават компетенциите на всички участници в обучителния процес по БДП.

 

VII. ДЕЙНОСТИ:

 1. Изготвяне на план за работа през учебната година;

 2. Приемане на плана на КБДП на заседание на Педагогическия съвет;

 3. Приемане и съгласуване на плановете на отделните екипи от учители.

 Съвместна работа с родителската и друга заинтересована общественост /„Пътна полиция” към МВР, община, неправителствени организации и др./

 1. Ангажиране на родители и оказване на помощ при провеждане на учебни ситуации, състезания, открити моменти и др. по БДП;

2. Провеждане на родителски срещи по групи за обсъждане проблемите по БДП и набелязване на конкретни мерки;

 3. Провеждане на открити моменти по БДП

 

VІII. КОМИСИЯ ПО БДП

 1. Комисията е избрана на заседание на педагогическия съвет с Протокол №1/15.09.2021 г. и е утвърдена със Заповед  № 26/15.09.2021г.

 2. Състав на комисията:

 Председател :Надежда Христозова

 Членове:1.Гергана Маленкова

             2.Даниела Митева

3.Комисията по БДП в детската градина информира и осигурява условия на учителите за участие в семинари и обучителни програми по БДП.

 

 

 

 

ПЛАН ЗА РАБОТА НА КОМИСИЯТА ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА В ДЕТСКА ГРАДИНА „ЗДРАВЕЦ”5гр.Чирпан

 

МЕСЕЦ

ДЕЙНОСТИ И МЕРОПРИЯТИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ОСНОВНИТЕ ЗАДАЧИ:

 

 

СЕПТЕМВРИ

1. Приемане План за работа на КБДП.

 2. Проверка безопасността на района около детската градина: огради; полегнали полицаи; зебри; преградна решетка пред вход на ДЗ; указателни знаци; забрана влизането на МПС в дворовете на сградите. Заповеди на Директора. Писмо до кмета на Общината при нужда за обезопасяване на района.

3. Информиране на педагогическия съвет за дейността на КБДП и организацията на обучението по БДП.

4. Извършване на оглед в началото на учебната година и изготвяне на предложение за обезопасяване на района /подходяща пътна сигнализация, маркировка на прилежащите улици и изкуствени неравности, предпазни парапети на входа/.

5. Запознаване с новостите, свързани с обучението по БДП. Обсъждане програмите и възможностите за ефективно провеждане на обучението по БДП.

 6. Разпределение на учебното съдържание по „Безопасност на движението по пътищата” по възрастови групи. Включване на същото в годишното тематично разпределение, което е част от програмната система на ДГ  „Здравец“.

7. Включване на квалификация по БДП в плана за квалификация. Планиране на мониторинг на изпълнението на дейностите в плана за контролна дейност на директора.

 

ОКТОМВРИ

1.Проверка на разработените годишни планове за обучение по БДП.

2. Актуализиране на къта по БДП и осигуряване на необходимите учебни помагала за обучението децата

3. Изготвяне на план-график за различни форми на обучение през учебната година: - педагогически ситуации по БДП; - провеждане на „петминутка”; - игри,свързани с БДП; - среща със служители от КАТ; - изложба на детски рисунки.

 4. Интегриране на обучението по БДП с другите образователни направления..

 

НОЕМВРИ

1. Провеждане на разговор-беседа с децата за поведението им като участници в пътното движение.

2. Квалификация на учители по БДП

 3. 0тбелязване на Световен ден за възпоменание на жертвите от ПТП.

 

ДЕКЕМВРИ

1.Обезопасяване района около детската градина

 

ЯНУАРИ

  1. Срещи с родители и служители от КАТ на тема : „Внимание , дете на пътя!“

 

ФЕВРУАРИ

  1. Създаване на оптимални условия за безопасно придвижване на децата и родителите от дома им до ДГ и обратно – спазване на правилата по БДП – дискусия, проиграване.

 

МАРТ

1. Среща с родителите: Разясняване ролята на семейството за усвояване на знания и умения за безопасно движение по пътищата

2. Практически упражнения и игри по БДП на открито

 

АПРИЛ

1. Организиране и провеждане на „Ден на БДП”- с викторини,състезания, игри,изложба с рисунки и др.

 2. Контрол и отчет върху: преподаденият учебен материал/планиране и отразяване системно в дневниците на групите;провеждане на разговори с децата за припомняне правилата за безопасност на движението и попълване на уведомително писмо от ръководителя на групата преди всяко организирано напускане на ДГ (екскурзии, походи, зелени училища, наблюдения и др./

 

МАЙ

1. Отчет пред педагогическия съвет за изпълнение на плана на комисията за учебната година

2. Писмени доклади по БДП по групи /резултати от обучението на децата по БДП на база индивидуална диагностика чрез използване на различни тестове/ до директора и комисия

 

ЮНИ

1. Информация на Педагогически съвет от комисията за резултатите от дейността си, включително и за предложенията до кмета за подобряване на прилежащата пътна инфраструктура преди началото на новата учебна година.

2. Стандартизирана информация след края на учебната година за резултатите от обучението по БДП и извънкласните дейности, състезания, кампании, участие в проекти, свързани с БДП

 

 


Споделете

~ ~ ~ ~